Podmienky a pravidlá kandidatúry
Za prezidenta môže kandidovať občan Slovenskej republiky, ktorý má trvalý pobyt na jej území a v deň voľby dosiahol 40 rokov.
Kandidátov na prezidentov môže navrhnúť najmenej 15 poslancov Národnej rady alebo musia získať najmenej 15-tisíc podpisov občanov, ktorí majú právo voliť v parlamentných voľbách. Petícia musí obsahovať meno a priezvisko podporovateľa, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu a jeho podpis.
Návrhy na voľbu kandidáti odovzdávajú predsedovi Národnej rady najneskôr do 21 dní od momentu, kedy vyhlási termín prezidentských volieb.
Kandidáti na prezidenta sa môžu svojej kandidatúry vzdať písomne. Vyhlásenie o vzdaní sa musí kandidát doručiť najmenej 48 hodín pred začatím prvého kola volieb predsedovi Národnej rady. Štátna komisia potom zabezpečí, aby vo volebných miestnostiach a na webe ministerstva vnútra zverejnili informáciu o vzdaní sa kandidatúry.
Volebný program
Volebný program je súbor sľubov kandidáta na prezidenta. Ide o teoretický návrh zmluvy s voličmi, jej vymožiteľnosť je však otázna.
Volebný program určuje postoje a ciele, ktoré chce kandidát po voľbách uviesť do praxe. Mal by sa pridržiavať toho, aké kompetencie prezident má.
Ak totiž kandidát na prezidenta bude napríklad sľubovať, že do konca svojho funkčného obdobia pozdvihne životnú úroveň v regiónoch vytváraním nových pracovných miest, nepôjde o splniteľný sľub. Prezidentské kompetencie sú totiž oklieštené.
Preto je žiaduce poznať právomoci prezidenta, aby sa volič v sľuboch na prvý pohľad vedel zorientovať.
S volebným programom sa volič môže najčastejšie oboznámiť na internete, prípadne v rôznych predvolebných letákoch. Forma nie je striktne daná, môže ísť iba o tézy napríklad vo forme krátkych viet v pomlčkách, ale môže to byť napríklad aj jeden súvislý text či napríklad kniha.
Funkčné obdobie
Funkčné obdobie prezidenta je päť rokov. Oficiálne sa začína inauguráciou, kedy prezident vkladá sľub do rúk predsedu Ústavného súdu.
Prezidenta možno odvolať skôr ako mu skončí päťročné funkčné obdobie v ľudovom hlasovaní. To vyhlasuje Národná rada na základe uznesenia, ktoré musí prijať najmenej trojpätinová väčšina všetkých poslancov. Ak je v ľudovom hlasovaní nadpolovičná väčšina voličov za jeho odvolanie, prezident vo funkcii predčasne skončí.
Vzdanie sa kandidatúry nemožno vziať späť. Ak sa kandidát na prezidenta vzdal kandidatúry po vyhotovení hlasovacích lístkov, údaje o ňom na nich zostanú.

- Všetko o prezidentských voľbách 2024 (hlavná stránka)
- Kandidáti na prezidenta Slovenskej republiky (zoznam a info)
- Volebné miestnosti (zoznam)
- Prieskumy a volebné preferencie prezidentských kandidátov (grafy)
- Výsledky prezidentských volieb 2024
- Ako voliť v prezidentských voľbách 2024?
- Voľba prezidenta zo zahraničia (nie je možná)
- Ako fungujú volebné komisie v prezidentských voľbách
- Infolinka pre prezidentské voľby 2024
- Volebné moratórium počas prezidentských volieb 2024
- Zákon o volebnej kampani
- Koho favorizujú v prezidentských voľbách stávkové kancelárie? Pozrite si aktuálne kurzy
- Prezidenti Slovenskej republiky od roku 1993