Druhé kolo prezidentských volieb sa koná 6. apríla, volebné miestnosti budú v sobotu otvorené od 7:00 hod. do 22:00 hod. Do boja o prezidentský palác sa dostali Ivan Korčok a Peter Pellegrini.
Právo voliť prezidenta má občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov. V porovnaní s komunálnymi a župnými voľbami môže volič odovzdať svoj hlas aj inde ako v mieste svojho trvalého bydliska. Podmienkou je získanie hlasovacieho preukazu, ktorý vydáva obec.
Ako voliť?
Po príchode do volebnej miestnosti musí volič preukázať volebnej komisii svoju totožnosť. Na to slúži občiansky preukaz. Ak volí v inom volebnom okrsku ako v tom, v ktorom bol pôvodne zapísaný, musí predložiť aj hlasovací preukaz. Pokiaľ si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať potvrdením o jeho vybavovaní.
Okrsková volebná komisia zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname voličov a vydá voličovi hlasovací lístok a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Prevzatie hlasovacieho lístka a obálky potvrdí volič v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
Pre vyplnenie hlasovacieho lístka je potrebné odobrať sa do osobitného priestoru na hlasovanie, ktoré určí volebná komisia. Na hlasovacom lístku volič zakrúžkuje poradové číslo len jedného kandidáta. Prezidentskí kandidáti sú uvedení v abecednom poradí . Ak volič zakrúžkuje viac poradových čísiel kandidátov, je takýto hlasovací lístok neplatný.
Upravený hlasovací lístok vloží volič do obálky a následne do volebnej schránky.
Pomoc s hlasovaním
Ak volič nevie sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie, musí to oznámiť volebnej komisii. V takom prípade má právo vziať so sebou do priestoru vyhradeného na hlasovanie inú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovacie lístky a vložila ich do obálky.
Takúto asistenciu ale nesmú poskytovať členovia volebnej komisie. Zároveň takto hlasujúcich ľudí musia poučiť o spôsobe hlasovania, ako aj o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Takýto trestný čin spácha človek, ktorý násilím, hrozbou násilia alebo ľsťou bráni hlasovať, prípadne hlasovať druhého núti.
O pomoc môže inú osobu požiadať aj volič, ktorý pre zdravotné postihnutie nemôže sám vložiť obálku do volebnej urny. Nesmie to však byť člen volebnej komisie.
Ak nepoužité alebo zle vyplnené lístky človek vynesie z volebnej miestnosti von, hrozí mu pokuta 33 eur.
Vybavenie hlasovacieho preukazu pre voľbu mimo miesto trvalého bydliska
Ak volič vopred vie, že v deň konania prezidentských volieb sa nebude nachádzať v mieste trvalého bydliska, môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu. Obec mu ho vydá a vyškrtne ho zoznamu voličov v príslušnom volebnom okrsku. S hlasovacím preukazom môže odvoliť kdekoľvek na Slovensku. Voličské preukazy sa vydávajú zvlášť pre prvé a druhé kolo voľby.
Kedy a ako žiadať
Voliči, ktorí budú počas druhého kola prezidentských volieb mimo svojho bydliska, môžu osobne požiadať o vybavenie hlasovacieho preukazu do 5. apríla.
Volebná miestnosť
Pri vchode do volebnej miestnosti má byť umiestnený nápis „volebná miestnosť“ a číslo volebného okrsku. Vo vnútri je umiestnená štátna vlajka Slovenskej republiky a štátny znak Slovenskej republiky. V miestnosti alebo pred vchodom musia byť vystavené hlasovacie lístky s označením „vzor“ a vysvetlením pre voličov, ako sa má hlasovať.
Vo volebnej miestnosti musia byť celkovo tri volebné schránky, ľudovo urny. Jedna slúži na odovzdávanie obálok s vyplnenými hlasovacími lístkami, ďalšia je na odloženie nepoužitých alebo nesprávne vyplnených lístkov a jedna schránka je prenosná.
Všetky tri musia byť riadne zapečatené, na starosti to má predseda volebnej komisie. Pred začatím hlasovania sa predseda komisie taktiež musí presvedčiť, či sú schránky prázdne.
Dohľad nad schránkami
Členovia komisie musia mať po celý čas schránku na vyplnené hlasovacie lístky na očiach. Pečať na urne je možné poškodiť až po skončení hlasovania a taktiež potom, ako sa odložia a zapečatia zostávajúce prázdne volebné lístky.
Ak je hlasovanie z nejakého dôvodu prerušené, okrsková volebná komisia musí zapečatiť nepoužité hlasovacie lístky a taktiež otvory na vkladanie hlasovacích lístkov na volebnej aj prenosnej volebnej schránke.
Selfie s urnou
Slovenský zákon vyslovene nezakazuje fotiť sa pri urne a zverejniť fotku na sociálnej sieti, hovorí len o tom, že okrsková volebná komisia má dohliadať na poriadok vo volebnej miestnosti.
Vo všeobecnosti platí, že správanie vo volebnej miestnosti nesmie narušiť pokojný a dôstojný priebeh hlasovania. V praxi teda fotografovanie alebo selfie môže zakázať predseda okrskovej volebnej komisie alebo jeho zástupca.
Zisťovanie výsledkov
Na priebeh prezidentských volieb dohliadajú tri úrovne volebných komisií. Najbližšie k voličom je okrsková volebná komisia. Tá zabezpečuje správny priebeh hlasovania, v prípade potreby dopisuje voličov v deň konania volieb do zoznamu a najmä sčítava hlasy a vyhotovuje zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku. Tú potom doručí okresnej volebnej komisii.
Táto komisia zisťuje výsledky volieb na podklade zápisníc a elektronicky ich hneď zašle štátnej komisii, ktorá zápisnicu s finálnymi výsledkami všetkých volebných okrskov odovzdá Národnej rade.
Tvorba komisií
Do okresnej aj okrskovej volebnej komisie môže jedného člena a jedného náhradníka nominovať politická strana alebo koalícia, ktorá je zastúpená v Národnej rade, a petičný výbor. Každá komisia musí mať spolu päť členov.

- Všetko o prezidentských voľbách 2024 (hlavná stránka)
- Kandidáti na prezidenta Slovenskej republiky (zoznam a info)
- Volebné miestnosti (zoznam)
- Prieskumy a volebné preferencie prezidentských kandidátov (grafy)
- Výsledky prezidentských volieb 2024
- Ako voliť v prezidentských voľbách 2024?
- Voľba prezidenta zo zahraničia (nie je možná)
- Ako fungujú volebné komisie v prezidentských voľbách
- Infolinka pre prezidentské voľby 2024
- Volebné moratórium počas prezidentských volieb 2024
- Zákon o volebnej kampani
- Koho favorizujú v prezidentských voľbách stávkové kancelárie? Pozrite si aktuálne kurzy
- Prezidenti Slovenskej republiky od roku 1993