Volebné moratórium zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň. Začína 48 hodín predo dňom konania volieb, čo znamená od polnoci 27. februára 2020.
Pre médiá platí zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch 48 hodín pred začiatkom volieb, teda od 7:00 hod 27. februára 2020.
Moratórium na prieskumy nie je rozhodnuté
Moratórium platí aj na zverejňovanie predvolebných prieskumov. Doteraz platil zákaz 14 dní pred voľbami, teda posledný prieskum preferencií volebných strán by mohol byť zverejnený 14. februára 2020.
Pre nasledujúce parlamentné voľby by mal platiť až 50-dňový zákaz. Ak by zákon, ktorý pretlačili strany Smer-SD a Slovenská národná strana spolu s Kotlebovou ĽSNS začal platiť, prieskumy by sa nemohli zverejňovať od 10. januára.
Prezidentka Zuzana Čaputová zákon nepodpísala a vrátila poslancom. Tí veto prelomili, avšak Ústavný súd pozastavil platnosť 50-dňového moratória na volebné prieskumy.
Aktualizácia: 50-dňové moratórium zatiaľ nebude, posledné prieskumy môžu byť 14. 2. 2020
Aktualizácia 18. decembra 2019: Päťdesiatňové moratórium na volebné prieskumy zatiaľ nebude platiť. Rozhodlo o tom plénum Ústavného súdu na svojom stredajšom rokovaní.
Znamená to, že do riadneho posúdenia celého zákona nebude platiť navrhovaná 50-dňová lehota, ktorá mala začať plynúť 10. januára.
Posledný prieskum preferencií volebných strán môže byť teda zverejnený 14. februára 2020.
Koalícia prelomila prezidentské veto, platí 50-dňové moratórium na prieskumy preferencií
26. novembra 2019: Koalícia prelomila prezidentkino veto, schválila 50-dňové moratórium na prieskumy. Za zákon hlasovalo 80 poslancov.
Za tajenie prieskumov hlasovali všetci poslanci Smeru, SNS aj extrémistickej ĽSNS, traja odídenci zo Sme rodina okolo Petra Marčeka, traja bývalí poslanci ĽSNS a poslanec Eduard Adamčík z Mosta-Híd.
Prezidentka Zuzana Čaputová po hlasovaní odkázala, že sa obráti na Ústavný súd. Okrem podnetu na preskúmanie ústavnosti novely zákona, požiada súd o jej dočasné pozastavenie.