Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30. 9. 2023. Prečítajte si všetko potrebné o voľbe poslancov do NR SR. Nájdete tu najnovšie preferencie, aktuálne správy, profily politických strán a kandidátov.
Kandidátne listiny politických strán (aktualizujeme)
Občania volia poslancov do najvyššieho legislatívneho orgánu. Do parlamentu je zvolených 150 poslancov. Voľby sú všeobecné, priame, rovné a tajné. Konajú sa v sobotu a hlasovať je možné iba počas jedného dňa. Zvyčajne sa konajú raz za štyri roky.
Volebné prieskumy zverejňujú agentúry každý mesiac. Na prvom mieste sa ustálil Smer, ktorý si drží náskok pred Hlasom a PS. Všetky aktuálne prieskumy nájdete tu
Koalícia je spojenie politických strán vo vláde v záujme dosiahnutia určitého politického cieľa. Opozícia sú politické subjekty, ktoré nie sú súčasťou vlády. Dôležitou úlohou opozície je kontrola a kritika vlády. Predstavuje tiež alternatívu k vládnej politike a je pripravená vládu v prípade potreby nahradiť.
Obdobie začne plynúť 48 hodín pred dňom konania volieb. Počas moratória je zakázané viesť volebnú kampaň akýmkoľvek spôsobom a uverejňovať prieskumy verejnej mienky. Nesmú sa v médiách zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách, koalíciách politických strán a kandidátoch v ich prospech alebo neprospech. Počas moratória sa nesmie zobrazovať platená politická reklama na sociálnych sieťach ani sponzorované príspevky. Zakázaný je aj presun dopravných prostriedkov s kampaňovým vizuálom. Počas moratória je zakázané uverejňovať volebné prieskumy, ako aj volebné ankety.
Volič môže v septembrových parlamentných voľbách vložiť do obálky hlasovací lístok bez úprav. Môže tiež zakrúžkovať preferovaných kandidátov z listiny danej strany. Najviac však môže odovzdať štyri preferenčné krúžky. Volič sa vo volebnej miestnosti preukáže občianskym preukazom. Okrsková volebná komisia mu vydá hlasovacie lístky a prázdnu obálku. Každý volič sa musí následne odobrať do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Pri hlasovaní si volič vyberie jeden hlasovací lístok toho kandidujúceho subjektu, ktorému sa rozhodol odovzdať svoj hlas. Po úprave lístka ho vloží do obálky, ktorú potom vhodí do volebnej schránky. Ak sa volič pri úprave hlasovacieho lístka pomýli, musí lístky vrátiť a komisia mu vydá nové. Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.
Volič môže vložiť do obálky hlasovací lístok bez úprav. Môže tiež zakrúžkovať preferovaných kandidátov z listiny danej strany. Najviac však môže odovzdať štyri preferenčné krúžky. Ak volič zakrúžkuje viac ako štyroch kandidátov, hlas pre politický subjekt sa počíta, ale na prednostné hlasy sa nebude prihliadať.
Ak volič s trvalým pobytom na území Slovenska v deň konania volieb nebude môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, môže požiadať obec svojho trvalého pobytu o vydanie hlasovacieho preukazu. Obec na základe žiadosti voličovi vydá hlasovací preukaz a zo zoznamu voličov ho vyčiarkne s poznámkou o vydaní hlasovacieho preukazu. Hlasovací preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku, napríklad v mieste svojho prechodného pobytu. Volič môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu osobne najneskôr posledný pracovný deň pred konaním volieb - 29. septembra. V listinnej podobe tak, aby žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní pred voľbami - najneskôr 8. septembra. Alebo elektronicky rovnako 8. septembra.
Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Ak má volič hlasovací preukaz, predloží ho spolu s občianskym preukazom.
Nevoliči tvoria obrovskú masu, volebná účasť dosiahla v roku 2020 65,8 percenta. Ak sa občan na voľbách nezúčastní, rozhodnutie o budúcnosti krajiny aj novej vláde necháva na iných.
Štátna volebná komisia zverejní oficiálne výsledky volieb zrejme v nedeľu 1. októbra 2023. Následne sa rozbehnú politické rokovania. Poverenie na zostavenie vlády dostáva od prezidenta tradične víťaz volieb. Ústavné vymenovanie za premiéra prichádza až po „politickom“ zostavení vlády. Vláda bola po voľbách zostavovaná osemkrát. Sedemkrát dostal poverenie zostaviť vládu ako prvý reprezentant strany, ktorá získala vo voľbách najviac hlasov voličov. Výnimkou je rok 2002.
V parlamentných voľbách môžu voliť aj pacienti hospitalizovaní v nemocniciach. Základom je občiansky preukaz a hlasovací preukaz, ktoré musí predložiť komisii. Volebná komisia s prenosnou urnou zvyčajne príde za pacientmi v čase návštevných hodín.