Začiatok volebného moratória pre parlamentné voľby je 27.02.2020 07:00 v štáte Slovenská republika (Bratislava).
Zákon o volebnej kampani a Volebné prieskumy
Zákon o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov 181/2014 účinný od 16.07.2019 do 31.12.2020.
V čase 14 dní predo dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov.
[Volebné moratórium na volebnú kampaň začína 48 hodín pred voľbami do NR SR a končí sa zatvorením volebných miestností. Moratórium na zverejňovanie prieskumov je 14 dní.]
Moratórium a statusy na sociálnych sieťach
Štátna volebná komisia hovorí, že zákaz zverejňovania internetového obsahu týkajúceho sa propagácie kandidátov a politických strán po skončení volebnej kampane sa vzťahuje na všetky druhy informácií a služieb, za ktoré sa obvykle platí úhrada.
V čase volebného moratória sú to napríklad reklamné banery, direct mail (newslettre), sponzorované príspevky na sociálnych sieťach a ďalšie. Samozrejme, je zakázané vylepovanie nových plagátov či prelepovanie strhnutých.
“Z uvedeného vyplýva, že uverejňovanie príspevkov (statusov) prostredníctvom sociálnych sietí sa nepovažuje za vedenie volebnej kampane, pokiaľ sa za obdobné príspevky obvykle neplatí úhrada,”uvádza sa v uznesení komisii.
Porušenie volebného moratória
Pri posledných voľbách na Slovensku – do Európskeho parlamentu –pridaja štátna volebná komisia viacero podnetov týkajúcich sa údajného porušenia volebného moratória na internete.
“Predovšetkým v prostredí internetu sa vyskytlo viacero skutočností. Štátna komisia sa v takýchto prípadoch sústreďuje na zaistenie dôkazov. Posudzovanie, či to skutočne znamenalo volebnú kampaň, a teda porušenie moratória, si nechávame na neskôr. Už dnes dokážeme zadokumentovať aj prípadné porušenia moratória na internete a v prostredí sociálnych sietí,” vyjadril sa predseda komisie Eduard Bárány.
Pri porušení volebného moratória hrozia pokuty vo výške niekoľko desiatok až štostisíc eur.