O voľbu zo zahraničia treba požiadať do 10. januára 2020
Volič môže požiadať o voľbu poštou formou listu alebo elektronicky – emailom.
Žiadosť o voľbu musí byť doručená buď na adresu obce (obecného úradu) alebo na elektronickú (e-mailovú) adresu, ktorú obec zverejnila na svojom webovom sídle alebo na úradnej tabuli obce na najneskôr 50 dní predo dňom konania volieb (teda najneskôr 10. januára 2020).
Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote obec neprihliada. Ministerstvo vnútra odporúča overiť si doručenie žiadosti priamo na danom obecnom alebo mestskom úrade.
Elektronický formulár na jednoduché vybavenie voľby zo zahraničia pripravila aj nezisková organizácia Slovensko.Digital na svojom webe.
Čo musí obsahovať žiadosť
Žiadosť o voľbu poštou (vzor žiadosti o voľbu poštou na stiahnutie) musí obsahovať údaje o voličovi:
- meno a priezvisko,
- rodné číslo,
- adresu trvalého pobytu v Slovenskej republike,
- adresu miesta pobytu v cudzine.

Ak žiadosť spĺňa zákonom ustanovené náležitosti, obec zašle najneskôr 35 dní predo dňom konania volieb voličovi, ktorý požiadal o voľbu poštou, na adresu miesta pobytu v cudzine:
- obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce,
- hlasovacie lístky,
- návratnú obálku (bude označená heslom „VOĽBA POŠTOU – ELECTION BY MAIL“ a vypísanou adresou sídla obecného úradu obce ako adresáta a adresou voliča ako odosielateľa),
- poučenie o spôsobe hlasovania.
Ako voliť? Ako postupovať pri hlasovaní zo zahraničia?
- Vybrať jeden hlasovací lístok. Volič vyberie zo sady hlasovacích lístkov jeden konkrétny hlasovací lístok, ktorý môže bez ďalšej úpravy vložiť do obálky opatrenej odtlačkom úradnej pečiatky obce a obálku zalepí.
- Ak sa volič rozhodne dať niektorému z kandidátov uvedených na hlasovacom lístku prednostný hlas, zakrúžkuje poradové číslo uvedené pred menom kandidáta. Prednostný hlas môže dať volič najviac štyrom kandidátom. Ak volič zakrúžkuje vyšší počet poradových čísiel ako štyri, na prednostné hlasy sa pri zisťovaní výsledkov hlasovania nebude prihliadať, ale hlasovací lístok sa započíta v prospech kandidujúceho subjektu. Po úprave hlasovacieho lístka vloží volič hlasovací lístok do obálky opatrenej odtlačkom úradnej pečiatky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a túto zalepí.
- Zalepenú obálku volič vloží do návratnej obálky označenej heslom „VOĽBA POŠTOU – ELECTION BY MAIL“, musí byť na nej uvedená adresa sídla obecného úradu obce ako adresáta a adresa voliča ako odosielateľa.
- Návratnú obálku odošle poštou. Výdavky spojené so zaslaním návratnej obálky poštou hradí odosielateľ.
Ministerstvo vnútra SR upozorňuje, že do výsledku hlasovania sa započítavajú hlasy na hlasovacích lístkoch, ktoré boli doručené obci trvalého pobytu voliča najneskôr v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb (teda v piatok 28. februára 2020).
Ďalšie informácie o parlamentných voľbách 2020
- Všetky potrebné informácie o parlamentných voľbách 2020
- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Ako voliť v parlamentných voľbách 2020?
- Ako voliť mimo trvalého bydliska v parlamentných voľbách 2020?