Primátori miest, starostovia mestských častí a obcí aj poslanci všetkých zastupiteľstiev sa volia na štyri roky. Ich funkčné obdobie sa končí zložením sľubu novozvoleného starostu či zastupiteľstva. Existuje však niekoľko možností, ako môže mandát zaniknúť aj pred uplynutím funkčného obdobia.
Zánik mandátu poslanca
Podobne ako v prípade poslancov Národnej rady SR, aj poslanci na lokálnych úrovniach skladajú sľuby. Ak ho odmietnu zložiť, prípadne ho zložia s výhradou, mandát im zanikne.
Poslanec sa svojho miesta môže aj dobrovoľne vzdať, urobiť to môže buď ústne do zápisnice, alebo vzdanie sa môže poslať písomne. Svoju funkciu nemôže poslanec vykonávať, pokiaľ bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. Ak dostal poslanec podmienku za neúmyselný trestný čin, môže vo funkcii pokračovať ďalej.
Mandát poslancovi zanikne aj v okamihu, ako je pozbavený spôsobilosti na právne úkony, alebo keď zmení svoj trvalý pobyt mimo územia, v ktorom funkciu vykonáva. Napokon jeho mandát zaniká, ak sa počas roka ani raz nezúčastní na zastupiteľstve, ak sa obec zruší, alebo ak poslanec zomrie.
Zánik funkcie starostu
Pri starostovi, respektíve primátorovi platia všetky podmienky na zánik mandátu, ako v prípade komunálnych poslancov. Navyše však o odvolaní starostu môžu rozhodnúť aj občania v miestnom referende.
Miestne referendum o odvolaní starostu vyhlasuje obecné zastupiteľstvo v prípade, ak to petíciou požaduje aspoň 30 percent oprávnených voličov v obci, alebo ak je starosta neprítomný, prípadne nespôsobilý vykonávať svoju funkciu viac ako šesť mesiacov.