Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, teda parlamentné voľby, sa budú konať 29. februára 2020. Občania Slovenska zvolia 150 poslancov, ktorí zasadnú na štyri roky do parlamentu a politické strany, ktoré sa dohodnú na spolupráci a budú mať nadpolovičnú väčšinu vytvoria vládnucu koaláciu a zostavia vládu.
- Všetky správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Informácie o voľbách do NR SR 2020 na stránkach Ministerstva vnútra SR
Všetko, čo by ste mali vedieť o parlamentných voľbách 2020
Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sú jednodňové a konajú sa v sobotu 29. februára 2019 od 7:00 hod. do 22:00 hod.
Právo voliť do Národnej rady Slovenskej republiky majú občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň konania volieb (29. 2. 2019) dovŕšia 18 rokov.
Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.
Ako voliť v parlamentných voľbách 2020?
Do volebnej miestnosti si stačí so sebou priniesť občiansky preukaz. V prípade, že volič volí v okrsku, v ktorom nie je zapísaný, musí preukázať hlasovací preukaz.
Člen okrskovej volebnej komisie si zapíše účasť voliča a požiada voliča o podpis. Volič následne dostane hlasovacie lístky.
Vyberie jeden hlasovací lístok s názvom politickej strany, ktorej chce dať hlas. Môže zakrúžkovať najviac 4 kandidátov (krúžkujú sa poradové čísla), ktorým chce dať preferenčné hlasy.
Následne hlasovací lístok vhodí do volebnej urny a zvyšné hlasovacie lístky do schránky na to určenej.
Prečítajte si podrobnejšie informácie, ako voliť.
Prečo voliť v parlamentných voľbách 2020?
Tomáš Prokopčák píše: Demokracia je najlepším z možných systémov. Pretože rozumie, že ľudia jednoducho ideálnymi nie sú, nebudú a nevedia byť. My všetci máme svoje chyby, svoje drobné aj veľké krivdy, svoje motívy, vášne a túžby.
Samo Marec píše: Mnohí ľudia rozmýšľajú, ako voľby v roku 2020 zarámcovať. Prečo sú dôležité? Ide o boj proti Ficovi? Alebo proti mafii? Alebo všetko v jednom? Aké sú alternatívy? Funkčné alternatívy? A ako to zrozumiteľne podať? V skutočnosti ide o boj za demokraciu tak, ako ju dnes na Slovensku máme a poznáme. Nejde o nič menej, ako o jej udržanie.
Prečítajte si, prečo voliť vo voľbách 2020.
Volebné programy kandidujúcich strán v parlamentných voľbách 2020
Opozičné strany predstavili svoj program napríklad v prvej predvolebnej debate denníka SME:
Väčšina politických strán, hnutí a koalícií už predstavili svoje volebné programy pred parlamentnými voľbami 2020, niektoré však stále nezverejnilil svoje programové ciele.
Pozrite si volebné programy politických strán a koalícií pred voľbami do NR SR 2020.
Ako voliť mimo trvalého bydliska v parlamentných voľbách 2020?
Volič môže voliť na území Slovenska vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný alebo v ktoromkoľvek inom volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu.
O hlasovací lístok sa dá požiadať osobne na obecnom alebo mestskom úrade, kde má volič trvalý pobyt, najneskôr v piatok 20. februára 2020 pred voľbami.
Požiadať o hlasovací preukaz môže volič aj listom alebo emailom najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb (najneskôr 10. 2. 2020).
Prečítajte si podrobnejšie informácie, ako voliť mimo trvalého bydliska.
Ako voliť zo zahraničia v parlamentných voľbách 2020?
Volič môže voliť mimo územia Slovenska poštou, ak nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a bol na základe žiadosti zapísaný do osobitného zoznamu voličov. Voliť môžu aj voliči, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale v čase konania parlamentných volieb sa budú zdržiavať mimo jej územia.
O voľbu zo zahraničia treba požiadať do 10. januára 2020.
Prečítajte si podrobnejšie informácie, ako voliť zo zahraničia.
Volebné komisie 2020
Okrsková volebná komisia okrem iného dopisuje voličov v deň konania volieb do zoznamu. Komisia sčítava hlasy a vyhotovuje zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku. Zápisnicu následne doručí okresnej volebnej komisii.
Do okrskovej alebo okresnej volebnej komisie môže jedného člena a jedného náhradníka nominovať politická strana alebo koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná. Každá komisia musí mať spolu päť členov.
Ako fungujú volebné komisie v parlamentných voľbách 2020?
Volebné moratórium 2020
Volebné moratórium na politickú kampaň pred parlamentnými končí 48 hodín pred voľbami od polnoci 27. februára 2020.
Pre médiá platí zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch 48 hodín pred začiatkom volieb, teda od 7:00 hod 27. februára 2020.
Moratórium na volebné prieskumy aktuálne platí 14 dní pred voľbami (14. 2. 2020 by bol zverejnený posledný prieskum).
Prezidentka odmietla zákon, ktorý by posunul moratórium na prieskumy 50 dní pred voľbami (10. 1. 2020 by bol zverejnený posledný prieskum).
Viac informácií a všetky termíny volebného moratória.
Zákon o volebnej kampani
Volebný zákon
Prečítajte si úplné znenie volebného zákona, podľa ktorého sa uskutočnia parlamentné voľby 2020. Zákon priebežne aktualizujeme.