SME

Spoločnosť rozvrátená politikou (píše Michal Havran)

Ani za Mečiara sme neboli konfrontovaní s takým hlbokým rozpadom spoločnosti v dôsledku politiky ako dnes.

Premiér Robert Fico.Premiér Robert Fico. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Autor je spisovateľ a teológ

Začalo sa to kdesi koncom osemdesiatych rokov, keď všetci pochopili, že vtedajší režim je na smiech. Medzi ľuďmi kolovala nahrávka prejavu generálneho tajomníka ÚV KSČ Miloša Jakeša, akési priznanie neschopnosti komunistov pochopiť nový, rodiaci sa svet generácie, ktorú vychoval zvuk elektrickej gitary, rakúske hitparády a oblečenie z Győru. V tom čase sa prvýkrát rozpadol svet, v ktorom všetko určovala politika a robila to tak dôsledne, že sa jej ľudia zbavili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vtedy sa objavila krehká a odvážna predstava, že politika by mohla vyzerať inak ako to, čo u nás zaviedli Sovieti. Že nemusí byť založená na sadizme, na zastrašovaní, urážaní vlastných občanov, že politika môže byť vecná a rozumná disciplína, ktorej podstatou v slobodnom svete zostáva presvedčenie, že sa vďaka nej môžu mať ľudia lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

A dalo sa to aj bez nadávok, dalo sa to bez primitívnych urážok médií, iných politikov a vedcov, bez urážania a vyhrážania občanom, tým, ktorí sa každému politikovi skladajú na každý liter benzínu. Akosi to však nestačilo...

Súboj bez pravidiel s vlastnými občanmi

Politický marketing, čoraz autonómnejší a despotickejší, ich naučil, že hovoriť pokojne a pravdivo nestačí, že nestačí povedať, ako a kedy postavíme nemocnice, ako dobudujeme základnú infraštruktúru, normálne, ako na porade vo firme alebo doma, keď sa dohadujete na prístavbe.

Retardované heslá o príbehoch a emóciách z prostredia šoubiznisových televízií otvorili aj v politike priestor pre príbehy a emócie. Odpadové formáty ako Martinka z Turca, Mama, ožeň ma degradovali kolektívne myslenie a očakávanie na najnižší možný stupeň. Politika sa v dôsledku marketingu stala súčasťou šoubiznisu a šoubiznis súčasťou politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Zužoval sa priestor pre racionalitu a autentickú politickú prácu, politická činnosť sa zmenila na tiktokové videá, standupové vystúpenia, urážky a údery v klietke, kde sú s agresívnym jedincom zatvorení všetci občania a občianky.

Opovrhovanie ľuďmi, opovrhovanie vzdelaním, opovrhovanie vedcami a lekármi, ktorí na základe vedeckých postupov a protokolov zachránili život Robertovi Ficovi, sa stalo novou komunikačnou normou, v ktorej akože na ničom nezáleží, každého môžeme verbálne dokopať a potom fňukať, že nás všetci nenávidia.

Čím viac politika strácala z pôvodných funkcií, teda rozumného spravovania verejného priestoru a verejných služieb, posilňovania odolnosti štátu a lepšieho života pre ľudí, tým sa stala prítomnejšou v ostatných oblastiach.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom GBBRM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 160
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 6 771
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 676
  4. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 599
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 271
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 731
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 835
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 034
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Hebert: PANEL – Jedinečný festival komiksu
  2. Dávid Polák: Romantika násilia: Od pirátov k „bojovníkom za slobodu“
  3. František Kukura: Lucifer: Nositeľ zakázaného svetla
  4. Henrich Krejča: Mojich 15 európskych cestovateľských tipov na rok 2025.
  5. Jan Pražák: Jak ubohá migrantka bojovala s naší mateřštinou
  6. Dada Vozáriková: Splavovali sme tmavú zatopenú baňu v Slovinsku na kajakoch (+ video)
  7. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  8. Samuel Ivančák: Iron Maiden oslavujú 50 rokov. Bratislavským koncertom dokázali, že ich odkaz tu s nami bude aj o ďalšie polstoročie
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 26 985
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 24 336
  3. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi 13 013
  4. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 11 657
  5. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 11 289
  6. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 713
  7. Věra Tepličková: Šok v Levoči 5 795
  8. Michaela Witters: Dievčatko v škôlke neprehovorilo sedem mesiacov ani slovo. Nakoniec jej pomohlo toto... 4 815
  1. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  2. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  3. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  4. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  5. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  6. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
  7. Věra Tepličková: Šok v Bratislave (voľné pokračovanie Šoku v Levoči)
  8. Marcel Rebro: Fico a jeho banda si kupujú za naše peniaze haciendy, Slováci posielajú drony obrancom Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu