Americký prezident Donald Trump uvalil recipročné clá skoro na všetky krajiny sveta. Sľubuje si od nich návrat pracovných miest späť do USA a chce chrániť domácich výrobcov pred lacnejšou konkurenciou zo zahraničia.
Ekonómovia aj firmy varujú, že realita bude zrejme oveľa zložitejšia. Ekonomika Spojených štátov by na obchodnú vojnu mohla doplatiť. A prezidentovi sa bude najmä ťažko vysvetľovať, prečo musia Američania v obchodoch platiť výrazne viac.
Z Bieleho domu vychádzajú protichodné správy o tom, či by clá mali byť trvalé alebo sú len taktikou na získanie ústupkov. Sám Trump povedal, že „nám dávajú veľkú moc vyjednávať“.
Ak by sa zvyšok sveta zapojil do obchodnej vojny (Čína ohlásila odvetné clá na všetky tovary z USA vo výške 34 percent, pozn. red.), americká inflácia poskočí.

Drahšia elektronika
Výrobca telefónov iPhone na burze vo štvrtok klesol o takmer desať percent a v piatok o ďalšie tri percentá. Na burze tak stratil hodnotu 400 miliárd dolárov. Dôvodom je colná politika Trumpa.
Najväčšia časť výroby iPhonov sa sústreďuje v Číne. Na dovoz z Číny Trump uvalil 54-percentné clo. Apple vyrába svoje produkty aj vo Vietname a Indii, ktorým sa vysoké clá tiež nevyhli.
Analytici z Rosenblatt Securities očakávajú, že Apple bude musieť zvýšiť ceny svojich produktov, pretože mu clá zvýšia náklady o takmer 40 miliárd dolárov ročne.
V prípade iPhonu a hodiniek Apple Watch by mohli po zavedení ciel ísť ceny pre amerických zákazníkov nahor o 43 percent, v prípade iPadov o 42 percent a o 39 percent v prípade slúchadiel Airpods a počítačov Mac.
Najlacnejší model iPhonu sa dnes predáva s cenovkou 599 dolárov, no po zvýšení cien by nová cena bola 856 dolárov. V prípade drahšieho iPhone 16 Pro Max, ktorý sa v USA predáva za 1599 dolárov, by nová cena dosiahla úroveň 2300 dolárov.
Okrem Číny sú najväčšími exportérmi počítačov a tabletov aj Vietnam a Taiwan. Podľa údajov amerického ministerstva obchodu dodali tieto tri krajiny vlani do USA počítače a tablety v celkovej hodnote 47,2 miliardy dolárov.
Viceprezident pre medzinárodný obchod Asociácie spotrebiteľských technológií Ed Brzytwa pre televíziu CNN povedal , že bude trvať tri až štyri mesiace, kým súčasné zásoby u obchodníkov vyschnú. Zdražovanie elektroniky by mohli Američania pocítiť už koncom letných prázdnin, keď sa pripravujú na nový školský rok.
Drahšie potraviny
Až 80 percent kávových zŕn je dovážaných do USA z krajín Latinskej Ameriky. Ide najmä o Kolumbiu a Brazíliu. Káva bude drahšia, pretože tieto krajiny čelia 10-percentnému clu.