SME

Prezident: Slovenská politika nepochopila ľudský a solidárny zmysel kvót

Tón verejnej debaty podľa Kisku povzbudzuje strach z utečencov.

Prezident Andrej Kiska vystúpil v parlamente.Prezident Andrej Kiska vystúpil v parlamente. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

Prezident už v parlamente vystúpil viackrát naposledy v júni, keď hovoril o stave republiky.

BRATISLAVA. Prijatie niekoľko sto alebo aj tisíc ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím by bolo v silách Slovenska. V príhovore pred poslancami parlamentu to vyhlásil prezident Andrej Kiska.

"Myslím, že by to bolo aj prijateľné pre väčšinu našich občanov, ak by sme im takéto rozhodnutie pokojne, presne a spoločne vysvetľovali. Nešlo by o žiadne ohrozenie Slovenska, ani by to nemalo nijaký vplyv na lepší alebo horší život ľudí na Slovensku," dodal.

"Slovensko v tejto kríze doteraz nebolo bezprostredne ani vážne skúšané takým spôsobom ako niektoré iné európske krajiny, vrátane našich susedov Maďarska a Rakúska, alebo nášho najdôležitejšieho ekonomického partnera Nemecka," vyhlásil Kiska. Tón verejnej debaty podľa Kisku povzbudzuje strach z utečencov.

Prezident si na dnes vyžiadal prejav v parlamente potom ako cez víkend kritizoval slovenské politické špičky za nerešpektovanie schválených kvót a zneužívanie tejto témy v predvolebnom boji. Prezident už v parlamente vystúpil viackrát naposledy v júni, keď hovoril o stave republiky. Vlani v novembri zase hovoril o problémoch v školstve a zdravotníctve.

Zahraničná politika prehrala boj

Podľa Kisku slovenská zahraničná politika nepochopila humanitárny a solidárny zmysel kvót.

"Keď Slovensko v júli oznámilo prijatie 100 ľudí z celkového počtu 40-tisíc, stratili sme sympatie vo väčšine Európy a stratili sme porozumenie a pochopenie aj pre každý rozumný argument," vyhlásil Kiska.

Slovensko sa podľa jeho slov stalo objektom uťahovania a zosmiešňovania európskych a svetových médií. "Akoby sa zo slovenskej pozície vytratil človek - a hodnota ľudskej bytosti. Bez ohľadu na pôvod, národnosť, vierovyznanie, vek alebo sociálne postavenie človeka utekajúceho pred vojnou, násilím, prenasledovaním," dodal.

Druhým dôvodom, prečo podľa Kiskovho názoru slovenská európska politika a slovenská pozícia prehrala boj proti prerozdeleniu 120-tisíc utečencov, bolo nepochopenie druhého významu takzvaných kvót. "A tým je solidarita medzi našimi európskymi štátmi navzájom, vo chvíli asi najvážnejšej krízy pravidiel od vzniku Európskej únie," vysvetlil.

Rozhoduje kabinet

Predseda vlády Rober Fico si jeho prejav nevypočul, pretože s ministrami financií Petrom Kažimírom
a zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom bol na ceste do Kuby, kde sa má okrem iného stretnúť s prezidentom Raulom Castrom.

Po rokovaní vlády v stredu doobeda však Robert Fico vyhlásil, že vláda si vypočuje názor prezidenta Andreja Kisku k utečeneckej kríze v Európe, rozhodovacie právomoci a kompetencie sú v konečnom dôsledku v rukách kabinetu.

"Prezident má iný názor, ako máme my. Je za kvóty, my sme proti kvótam. Tento názorový rozdiel je tu jednoducho veľmi jasný. Reči sa hovoria a chlieb sa je. Plnú mieru zodpovednosti za politiku v oblasti migrácie a za to, čo sa bude diať, má vláda SR," zopakoval Fico.

Lajčák poznamenal, že súčasný kabinet je silne proeurópsky, čo dokázal pri množstve zložitých situácií. "Nikto nemôže spochybňovať kredibilitu našej vlády vo vzťahu k Európskej únii. Sú situácie, keď máme svoj názor a tento svoj názor vysvetľujeme a obhajujeme prostriedkami, ktoré sú k dispozícii," poznamenal.

Postoj Slovenska

Vláda podľa Európskej Komisie stále oficiálne neodmietla kvóty na prerozdelenie utečencov a komisia preto počíta s tým, že Slovensko sa začne pripravovať na ich implementáciu.

O detailoch prípravy bude Komisia informovať ministrov vnútra na zasadnutí Rady vo štvrtok, tvrdí Andrej Králik zo Zastúpenia Komisie na Slovensku. Slovensko tak bude mať možnosť odmietnuť urobiť prvé kroky v implementácii kvót.

Naopak, hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík tvrdí, že na štvrtkovom stretnutí sa diskusia k téme plnenia kvót zatiaľ neočakáva.

Opozícia je s prejavom spokojná

Pre šéfa KDH Jána Figeľa sú dôležité Kiskove posolstvá, že Slovensko si má ctiť svoje právne záväzky.

BRATISLAVA Opoziční poslanci sú spokojní s Kiskovým vystúpením. Zhodujú sa, že premiér Robert Fico (Smer) dostáva svojím postojom k migračnej kríze Slovensko na okraj Európskej únie.

Povedala to aj podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská. V prejave hlavy štátu ocenila, že Kiska hovoril o nebezpečenstve šírenia strachu v spoločnosti počas predvolebnej kampane. "A druhá vážna téma je postavenie Slovenska v rámci Európskej únie. Robert Fico nás aj postojom k migračnej kríze dostal niekde na okraj Európy," doplnila Žitňanská.

Z prezidentovho prejavu si zapísala hlavne vetu, že životným záujmom Slovenska je mať skutočných priateľov a spojencov, ktorí nám môžu dôverovať tak, ako chceme dôverovať my im.

"A s tým sa v Moste-Híd stotožňujeme," vyhlásila. Kroky premiéra a jeho vlády vníma ako kampaň. "Robert Fico je v kampani a tému migrantov používa ako kampaňovú tému," poznamenala.

Pre šéfa KDH Jána Figeľa sú dôležité Kiskove posolstvá, že Slovensko si má ctiť svoje právne záväzky. "Aj odkaz, aby Slovensko čím skôr zmazalo svoj negatívny obraz alebo stratu dôvery," doplnil Figeľ. Je to podľa neho dôležité aj v súvislosti s blížiacim sa predsedníctvom v Rade EÚ.

Dvojnásobný expremiér a bývalý šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda (nezaradený) sa k prejavu hlavy štátu k utečeneckej kríze vyjadrovať nechcel. "Nežiada sa mi komentovať," odpovedal na otázky novinárov ohľadom prezidentovho vystúpenia.

tasr

Kaliňákovi je ľúto, že Kiska nepodporuje pozíciu Slovenska

Dobrým príkladom európskej solidarity je podľa ministra Kaliňáka reakcia Slovenska na krízu na Ukrajine.

BRATISLAVA. Ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi je ľúto, že prezident Kiska nepodporuje pozíciu Slovenska v otázke povinných kvót pre utečencov.

Ako povedal Kaliňák novinárom, Kiska nepodporuje ani pozíciu Slovenska v tom, že je potrebné zachovať nad otázkou migrácie racionalitu. V prejave mal podľa neho niekoľko faktických chýb. „Možno mu ľudia, ktorí pripravovali prejav, niektoré veci nepovedali,“ myslí si minister.

Dobrým príkladom európskej solidarity je podľa Kaliňáka reakcia Slovenska na krízu na Ukrajine, kde pod hrozbou vlastnej energetickej bezpečnosti sme urobili reverzný tok plynu, čím sme zachránili Ukrajinu.

„To je jeden z príkladov solidarity,“ povedal s tým, že v prípade rozhodnutia ministrov vnútra EÚ o kvótach Slovenská republika toto rozhodnutie považovala za nesprávne.

„Takúto vážnu tému, ktorá súvisí s azylom a migračnou politikou, majú rozhodovať premiéri a nie ministri. Išlo o politickú tému. Došlo pri nej k zneužitiu mechanizmu,“ upozornil Kaliňák.

Podľa ministra vnútra nie je možné volať po európskej solidarite, ak iné štáty porušia pravidlá EÚ.

„Nie je možné uplatniť pravidlo, že môžu ministri rozhodnúť v prípade, že je rozhodnutie postavené na nezákonnosti. V prípade, že Grécko a Taliansko porušili pravidlá ochrany schengenu, nie je možné, aby sme na základe týchto nezákonných postupov žiadali od iných štátov solidaritu,“ zdôraznil.

sita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 253
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 071
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 831
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 787
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu