Časť SMK by šla do tandemu s Mostom | Voľby 2012 | volby.sme.sk
Sme.sk | voľby | Voľby 2012 | Časť SMK by šla do tandemu s Mostom

AKTUALIZOVANÉ 22:52
Časť SMK by šla do tandemu s Mostom

Strana sa chce vyhnúť fiasku, zvažuje, že osloví konkurenčný Most-­Híd. Dohoda nebude ľahká.

BRATISLAVA. Strana maďarskej koalície zvažuje, či požiada Most-­Híd o predvolebnú spoluprácu.

„Čo sa stalo pred rokom, je memento pre každého,“ povedal šéf Republikovej rady SMK Gyula Bárdos. Jeho strana získala vtedy 4,33 percenta a do parlamentu sa nedostala.

Momentálne sa obe strany v prieskumoch pohybujú na hranici zvoliteľnosti.

„Je to predčasná otázka, predsedníctvo sa tým doposiaľ nezaoberalo,“ reagoval podpredseda Mosta-­Híd Zsolt Simon.

 

pm.jpg
Ak sa Most zbaví OKS, rozdiely medzi ním a SMK sa zredukujú na marketingové otázky, píše Peter Morvay

 

„Som za to, aby strany spolupracovali,“ hovorí člen predsedníctva SMK László Köteles. „Moje želanie by bolo také, aby sme mali v Národnej rade jednotnú reprezentáciu regiónu južného Slovenska,“ povedal aj ďalší člen predsedníctva László Miklós.

Predseda SMK József Berényi možnú spoluprácu nekomentuje. Aj Bárdos povedal iba to, že strana by sa mala vyvarovať fiaska, aké utŕžila vo vlaňajších voľbách.

Možnosť spoločnej kandidátky preberie predsedníctvo SMK a v novembri republiková rada rozhodne, či Most-Híd oslovia. Kandidátky treba odovzdať do 11. decembra.

Forma spolupráce tiež nie je jasná. Ak by strany vytvorili predvolebnú koalíciu, museli by vo voľbách získať najmenej sedem percent hlasov. Bežne to strany obchádzajú tým, že silnejšia zoberie na kandidátku ľudí zo slabšej strany.

SMK kritizovala Most­Híd už pred voľbami 2010 a pokračovala aj keď sa dostal do vlády. Vicepremiérovi pre menšiny Rudolfovi Chmelovi vyčítala, že pri prideľovaní dotácií uprednostňuje ľudí blízkych strane Bélu Bugára. Odkedy je známe, že v marci budú predčasné voľby, SMK s kritikou prestala.

Gábor Gál z predsedníctva Mosta si spojenectvo neželá. Tvrdí, že v štruktúrach SMK sú ľudia s názormi, ako mal Miklós Duray, ktorý hovoril o autonómii. „Strane akoby nezáležalo na pokojnom spolunažívaní Slovákov a Maďarov.“

pondelok 17. 10. 2011 21:13 | Mária Mihaliková
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

@denniksme: Štúdium malo svoje čaro. Boli to nádherné časy. Pán Richter, ľutujem Vás, že ste ich nezažili (Michal Bróska) Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2012 Petit Press, a.s.