SME

Na povodniach môžu premiéri získať aj pohorieť

Robert Fico sa na konci predvolebnej kampane vrhá likvidovať následky záplav.

Róbert Fico (druhý zľava) sa prichádza oboznámiť so situáciou v Nitrianskom Hrádku.Róbert Fico (druhý zľava) sa prichádza oboznámiť so situáciou v Nitrianskom Hrádku. (Zdroj: TASR)

Agentúrny text sme o 21:30 nahradili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. „Takáto voda tu snáď ešte nikdy nebola, to sú tisícročné vody. Zbytočne teraz špekulovať, ako to vzniklo, prišlo to,“ rozoberal premiér Robert Fico záplavy pri Šuranoch. Rozsiahle povodne, ktoré prišli týždeň pred voľbami, prebili všetky ostatné témy.

Stranícka internetová televízia Smer TV vyrobila šot s dramatickou hudbou, ako Fico chodí po regiónoch a pri rozvodnených riekach sa zaujíma o situáciu. Vysvetľuje, že pre záplavy prerušil rokovanie vlády a zvolal kompetentných, aby pomáhali. Medzi ľudí chodí v tričku a v gumákoch.

Fico v piatok oznámil, že na pomoc súkromným osobám dá štát 25 miliónov eur, že pre záplavy mení svoj program, obmedzuje volebnú kampaň a nadnes mimoriadne zvolal vládu.

Peniaze na povodne pôjdu najmä z rezervy vlády, premiéra, z rezervy na živelné pohromy či na povodne, ale aj z výnosu z lotérií. Ďalšie peniaze by sme podľa Fica mali dostať aj od únie. Nie je to isté, pretože škody na infraštruktúre by museli presiahnuť 350 miliónov eur.

Politik sa gumákom nevyhne

Okamžitá pomoc pri povodniach pred kamerami je povinnosťou každého štátnika. Dá sa na nej získať aj stratiť.
Nemecké médiá dávajú za príklad počínanie bývalého spolkového kancelára Gerharda Schrödera. V lete 2002, tesne pred voľbami, pomáhal pred kamerami pri povodniach „osobne“ s gumákmi na nohách za širokej pozornosti kamier. Tesne zvíťazil, hoci to predtým na víťazstvo nevyzeralo.

George Bush sa v roku 2005, keď juh USA zasiahol ničivý hurikán Katrina, v spustošenom New Orleanse objavil až po troch dňoch, za čo ho médiá „roztrhali“.

Premiéri či prezidenti z celého sveta obvykle vedia, že zanedbať návštevy na miestach postihnutých katastrofami sa nevypláca. Tak ako Schröder či Fico to robili Mečiar, Dzurinda aj Paroubek.

Stratiť sa dá viac

„Nechcem preceňovať vplyv povodní na voľby. Vyhliadky na budúci týždeň sú navyše skôr pozitívne, situácia by sa mala upokojiť,“ hovorí sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik.

Neočakáva preto, že by záplavy mali výraznejší vplyv na účasť vo voľbách. Ak nejaký vplyv budú mať, týka sa to v podstate len Smeru, hovorí. Na ľudí vplýva, ak sa niekde objaví politik, ktorý rozhoduje. „Neviem však, či sa dá konečný efekt vôbec rátať v percentách.“

Výraznejší efekt by podľa Slosiarika malo, keby Fico tému zanedbal.

Kampaň prerušili aj SDKÚ a KDH

Záplavy týždeň pred voľbami zmenili aj program opozičných strán. „Vzhľadom na dramatický priebeh povodní v mnohých slovenských regiónoch sa KDH rozhodlo až do odvolania prerušiť svoju centrálnu predvolebnú kampaň. Namiesto toho volební kandidáti a členovia hnutia venujú svoje sily a prostriedky prekonávaniu následkov prírodného živlu,“ oznámilo včera KDH, ktoré po prvej vlne záplav venovalo postihnutým obciam 17­tisíc eur.

SDKÚ pre povodne zrušila väčšinu svojho programu v sobotu a v nedeľu, ktorý mal byť v Banskobystrickom kraji. Jej politici namiesto toho navštívia zaplavené obce.

Katastrofa môže týždeň pred hlasovaním pripomenúť obrovský význam volieb, píše Lukáš Fila.

Strana tiež zakúpila niekoľko čerpadiel, ktoré poskytne postihnutým obciam, a dobrovoľníkov, ktorí sa mali pôvodne zapojiť do volebnej kampane, posiela pomáhať do postihnutých oblastí.

Volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová v piatok kritizovala premiéra Roberta Fica, že rezervu predsedu vlády, ktorá by mala slúžiť aj na takéto účely, minul na výstavbu ihrísk a na iné „marketingové“ aktivity.

Peniaze na pomoc začali zbierať aj ďalšie strany. SMK zriadila na tento účel osobitný účet. Peniaze chce posielať najmä na východné Slovensko. Zbierku robí aj Most­Híd. Strana bude peniaze zbierať na mítingoch „medzi kandidátmi, umelcami a prítomným obecenstvom“.

Kampaň prerušili aj mimoparlamentné strany EDS aj AZEN a peniaze určené na predvolebnú súťaž dajú na humanitárne účely.

HZDS do zaplavených oblastí posiela mladých

Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko dnešným dňom presúva aktivity plánované na posledný volebný týždeň do regiónov postihnutých prírodnou katastrofou a ušetrené finančné prostriedky poskytne občanom postihnutým záplavami. Na mimoriadnej tlačovej konferencii o tom dnes informovala ústredná tajomníčka hnutia Ivana Kapráliková. Dodala však, že kampaň ako takú nezastavujú.

Do postihnutých oblastí idú pomáhať aj mladí z hnutia, ktorí mali zasiahnuť do kampane počas posledného týždňa. Rodinám budú pomáhať fyzickou prácou. "To znamená lopaty, rukavice, gumáky a odstraňovanie škôd," vysvetlila Kapráliková. Podľa jej slov sa v ĽS-HZDS na tieto aktivity pripravovali už skôr, no nedovoľoval im to tretí stupeň povodňovej aktivity.

Hnutie sa tak pridalo k ďalším stranám, ktoré pre kritickú situáciu súvisiacu s povodňami prerušili, obmedzili alebo pozmenili svoju predvolebnú kampaň.

SNS proti povodniam chránila najviac Žilinu

Vodohospodársky podnik riadený SNS budoval protipovodňové stavby najmä na severe Slovenska. Bez ohľadu na to, kde ich najviac potrebujú.

RATISLAVA. Vodotesná Žilina. Krajské mesto a okolie mali v uplynulých štyroch rokoch najväčšiu šancu ubrániť sa veľkej vode.

Slovenský vodohospodársky podnik v tomto kraji postavil najviac protipovodňových stavieb. Na východnom Slovensku, kde bývajú povodne najčastejšie, ich staval najmenej zo všetkých regiónov. Stalo sa tak po tom, čo sa centrála vodohospodárskeho podniku po voľbách presunula z Banskej Štiavnice do Žiliny a firmu ovládla SNS. Strana vymenila celý manažment.

Vodohospodárski experti nevylučujú, že pri rozhodovaní o stavbách zavážila stranícka príslušnosť. Vedenie podniku na otázky nereagovalo.

Vodohospodársky podnik od volebného roku 2006 začal a dokončil na celom Slovensku 32 protipovodňových stavieb, na ktoré išli peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zo štátneho rozpočtu aj od dotknutých obcí.

Východ obchádzajú

Kde sa stavia, a kde sú záplavy
Okresy, kde sa stavalo najviac
protipovodňových stavieb:

Žilina (4), Čadca (3), Malacky (3).

Záplavové oblasti:
  • okolie Skalice až po Myjavu
  • od Levíc po Rimavskú Sobotu
  • od Popradu po Prešov
  • od Starej Ľubovne po Svidník
  • okolie Vranova nad Topľou
  • okolie Trebišova
  • od Zlatých Moraviec po Štúrovo.
Zdroj: Povodňová mapa, Ľubomír Solín
Najviac (16) ich staval na strednom Slovensku, z nich deväť v Žilinskom kraji. V Žilinskom okrese vyrástli štyri stavby a v okrese Čadca tri. Na celom východnom Slovensku za tejto vlády začali stavať a dokončili len šesť stavieb.

„Stala sa chyba, že táto vláda vymenila manažment podniku tak, že odbornosť nebola prioritou,“ hovorí vodohospodársky expert Viliam Macura zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Mohlo to mať podľa neho vplyv aj na rozmiestnenie protipovodňových stavieb.

Štátny podnik, ktorý patrí pod ministerstvo životného prostredia, pripadol po minulých voľbách SNS. Macura dopĺňa, že výmenou sa porušila nepísaná zásada, že v manažmente je zastúpená odborná špička. Hovorí, že dovtedy ju ctila každá vláda.

„Z hľadiska politického rozhodnutia to má úroveň straníckého klientelizmu,“ reaguje na rozmiestnenie protipovodňových stavieb po Slovensku Michal Kravčík zo združenia Ľudia a voda. Východ republiky, najviac postihovaný povodňami, dostal podľa neho iba 8,4 percenta z balíka na protipovodňovú ochranu.

Odborníci sa vraj vracajú

„Zvyšok išiel ďalej na západ, čo je vrcholne neslušné, vzhľadom na problémy, ktoré sú na východe.“
Macura nechcel komentovať opodstatnenosť jednotlivých stavieb, ale podotkol, že je otázkou, či by sa východu trošku nepomohlo, keby peniaze dostal. Východ podľa neho potrebuje na protipovodňovú ochranu oveľa viac než 75 miliónov eur, ktoré na ňu išli od roku 2003 na celom Slovensku.

„Regulovanie potokov a budovanie ochranných hrádzí v jednej lokalite spôsobuje zhoršenie povodňových rizík na celom úseku pod riešeným úsekom,“ upozorňuje Kravčík. „Kulminácia povodňovej vlny sa len posunula na susedné obce pod reguláciou,“ kritizuje najčastejší spôsob opatrení.

Za najväčšie plytvanie počas uplynulých štyroch rokov však obaja odborníci považujú sťahovanie Vodohospodárskeho podniku z Banskej Štiavnice do Žiliny a minulý týždeň naspäť.

„Existuje logická paralela medzi sťahovaním podniku do Žiliny a výberom lokalít protipovodňových stavieb na základe politických záujmov,“ hovorí Macura.

Opätovnému sťahovaniu do Banskej Štiavnice podľa neho predchádzala posledná zmena manažmentu, keď SNS o ministerstvo opäť prišla. „Teraz sú už odborníci zase späť.“

Ján Krempaský
Smer zmenil míting na charitatívny koncert

Bratislavský predvolebný míting najsilnejšej vládnej strany Smeru-SD sa zmenil na charitatívny koncert. Dôvodom sú povodne, ktoré už niekoľko dní trápia väčšinu územia SR a od začiatku týždňa si vyžiadali evakuáciu približne 1136 ľudí. Zmenu oznámil účastníkom podujatia predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý hneď po úvodnom prejave odišiel do povodňami zasiahnutých oblastí na východnom Slovensku.

"Po mojom vystúpení bude pokračovať charitatívny koncert, nie predvolebný míting," vyhlásil na začiatku podujatia pred niekoľkotisícovým hľadiskom v Národnom tenisovom centre (NTC) v Bratislave. Dodal, že umelci na koncerte vystúpia bez nároku na honorár a tak spolu s kandidátmi na poslancov Národnej rady SR za Smer-SD vyzbierali asi 34.000 eur. Tie Fico plánuje dať okamžite k dispozícii ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, aby ich dal hneď do tých miest a obcí, kde to bude najviac potrebné.

Zároveň sľúbil, že vláda SR odškodní každého jedného občana, ktorý bol poškodený povodňami. Publikum Ficov prísľub ocenilo burácajúcim potleskom rovnako ako jeho vyhlásenie, že vláda na tento účel vyčlení okamžite 25 miliónov eur a že Slovensko navyše požiada o prostriedky z Európskeho fondu solidarity, ktoré by mohli pokryť 11 percent z celkových škôd.

Líder Smeru-SD vyzval účastníkov podujatia, aby aj oni akýmkoľvek spôsobom pomohli postihnutým občanom. "Prosím, preukážme solidaritu. Preukážme, že SR je štát, ktorý vie zabrať v ťažkých situáciách," poznamenal.

Malá zmena programu, na ktorú doplatili humorné scénky hercov Petra Marcina a Petra Batthyányho, keďže z neho vypadli, sympatizantom Smeru-SD neprekážala. "Sú živelné pohromy a treba radšej ratovať ľudí. Predseda mal pravdu," povedal pre TASR starší pán, ktorý dnes prišiel do NTC tak kvôli kultúre, ako aj podporiť stranu Roberta Fica.

Podobný názor má aj pani v strednom veku, ktorá na podujatie prišla z rovnakých dôvodov. Zmenu programu navyše privítala, pretože ako tvrdí, "kvôli tomu, čo sa deje na Slovensku, tu nemôže byť teraz neviem aká sranda".

Účastníkom podujatia sa dnes teda predstavili "iba" speváci Katarína Hasprová, Pavol Hammel a stálica československej populárnej hudby Helena Vondráčková. Napriek nečakanej zmene charakteru akcie však boli jej diváci spokojní. S účinkujúcimi si pri niektorých pesničkách aj zaspievali a napokon ich vystúpenia odmenili potleskom.

tasr
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 143
  2. Každý piaty zomrie 8 822
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 514
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 794
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 932
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spadnutý most. Za zrútenie podpornej konštrukcie je podľa prokuratúry vinná nemecká statička.

Obžalovaná je statička z Nemecka.


SITA a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nasadené budú motorizované aj pešie hliadky.


TASR

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR

Sportnet

Momentka zo zápasu Washington - Calgary.

Jeff Skinner strelil siedmy hetrik v kariére.


Oh my Hockey
Brankár Košíc Dominik Riečický oslavuje triumf.

Vypočujte si utorňajšiu časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Anthony Edwards pri smeči.

D'Angelo Russell vyrovnal klubový rekord Lakers v počte trojok.


a 1 ďalší
Na snímke tréner slovenska Francesco Calzona

Reprezentantov vyradili zranenia.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu