SME

Radičová: Čo urobil pán prezident?

Uvedomuje si, že keď chce vyhrať, musí osloviť aj Gašparovičových voličov. Keď neuspeje, pripúšťa kandidatúru na predsednícky post v SDKÚ. Na otázky SME odpovedala prezidentská kandidátka IVETA RADIČOVÁ.

Vyštudovala sociológiu. Okrem SAV pôsobila aj na katedrách sociológie, politológie či sociálnej práce. Postdoktorandské štúdium absolvovala na Oxfordskej univerzite. V roku 2005 sa stala ministerkou práce  v Dzurindovej vláde. Od roku 2006 je poslankyňouVyštudovala sociológiu. Okrem SAV pôsobila aj na katedrách sociológie, politológie či sociálnej práce. Postdoktorandské štúdium absolvovala na Oxfordskej univerzite. V roku 2005 sa stala ministerkou práce v Dzurindovej vláde. Od roku 2006 je poslankyňou (Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

V auguste 2007 ste pre server aktuálne.sk povedali: „Svoje vlastné nároky na prezidenta nespĺňam, preto v najbližších prezidentských voľbách kandidovať nechcem." Myslíte svoju kandidatúru úprimne?

„Vymenovala som vtedy päť kritérií. Jediné, ktoré som nespĺňala, bola politická skúsenosť a toto sa zmenilo. Politická skúsenosť môže byť výhodou aj nevýhodou. Nevýhodou v tom, že takýto človek je hodnotovo zaradený, spletený s istými sociálnymi skupinami, záväzkami, má svoju minulosť - či už privatizačnú, noci dlhých nožov, alebo vylúčenia poslanca z parlamentu. Nie som spojená s kupovaním poslancov ani s inými škandálmi na politickej scéne, mám čistý štít. Nie som zaškatuľkovaná, nemám za sebou prevracanie kabátov."

Pred pol druha rokom ste však hovorili, že vaša kandidatúra má viac nevýhod ako výhod, o čom sa pokúsite presvedčiť aj SDKÚ, ktorá vás chcela navrhnúť. Kolegov v strane ste nepresvedčili.

„Aspoň vidíte, akú vysokú mienku majú o mojich kvalitách. Podnet, aby som kandidovala, vyšiel z prieskumu verejnej mienky. Raz mi zazvonil mobil a redakcia SME sa ma spýtala, čo hovorím na výskum verejnej mienky, v ktorom ľudia na otvorenú otázku, koho by si vedeli predstaviť ako prezidenta, povedali na druhom mieste moje meno. Bola som milo prekvapená a zaskočená. Nikdy som nad touto témou nerozmýšľala. Vypýtala som si v strane čas, rozmýšľala som sedem mesiacov. Išlo o zásadné životné rozhodnutie, vážnejšie, ako povedať manželovi áno."

Vážnejšie ako rozhodnutie, či vstúpiť do politiky?

„Áno, je to najvyššia ústavná funkcia, obrovská zodpovednosť. Keďže som zaradená v opozičnom bloku, kládla som si otázky, či dokážem dosiahnuť dohodu, premosťovať a spájať. Či dokážem primať politikov k riešeniam, ktoré sú na prospech občanov, či dokážem byť nadstranícka a podobne. Moje rozhodnutie kandidovať ovplyvnilo aj to, že som si dôkladne preštudovala právomoci prezidenta."

Hoci prezident je najvyššia ústavná funkcia, podľa ústavy toho nemôže veľa urobiť.

„Nesúhlasím. To, že dnes sa nepripisuje veľký význam a zmysel tejto funkcii, neznamená, že ho nemá. Dôležité je, ako vykonávate svoju profesiu, ktorá má vymedzené isté pravidlá hry. Sú novinári, ktorí sú špičkoví, a iní, ktorí ak by nič nenapísali, nič sa nestane."

Narážete na Gašparoviča?

„Nie, hovorím o novinároch. Keď sa pozriem na výkony prezidentov, napríklad Havla a Klausa, boli to dvaja diametrálne odlišní prezidenti. Nesúhlasím s tým, že prezident má u nás slabo vymedzené kompetencie."

V čom chcete byť iná ako prezident Gašparovič?

„Aj súčasného prezidenta sa spýtate túto otázku?"

Odmieta rozhovor, zatiaľ.

„Čo už. Sadla som si so všetkými štyrmi najlepšími ústavnými právnikmi a prebrala som s nimi jednu právomoc za druhou. Pochopila som, v čom môže byť prezident užitočný. Až keď som to mala v rukách, zaznelo moje áno. S podmienkou, že pôjdem ako kandidátka všetkých opozičných strán. A ešte som potrebovala áno od mojej dcéry, ona sa rozhodla ako posledná."

Podľa prieskumov za Gašparovičom zaostávate o 13 až 20 percent. Ako to chcete zvrátiť?

„Aj keby som to vedela, tak vám to nepoviem. (Smiech)."

Nemáte vôbec predstavu?

„Prezrádzať taktiku dva týždne pred voľbami by asi nebol správny ťah. Ale je pravda, že ani keby ma do nohy podporili všetci voliči opozície, stále je to menej, ako má súčasný prezident. Mám jedinú možnosť - pokúsiť sa osloviť aj voličov iných strán."

Zostávajú len tí koaliční.

„Áno, tvrdé čísla nepustia. Ale popritom chcem zostať hodnotovo jasne zaradená a udržať si priazeň opozičného voliča."

Je aj snaha nakloniť si voličov koalície dôvodom, prečo sa nepúšťate do ostrejšej konfrontácie s Gašparovičom?

„Ani to nebudem robiť, pretože by som sa spreneverila poslaniu prezidenta. Chcem jednoducho osloviť všetkých občanov Slovenska. Odmietam kampaň formou invektív, osobných urážok a osočovania."

Urobíte mu aspoň odpočet?

„Určite áno, oficiálna kampaň sa ešte len začína. Ale pripomínam, že som sa voči nemu jasne vymedzila, keď som hodnotila jeho správu o stave republiky."

Čo vám na ňom najviac prekáža?

„So súčasným prezidentom je spokojná jedna tretina oprávnených voličov. Je vnímaný ako ľudový prezident, ktorý sa vie rozprávať s obyčajným občanom, zastať sa ho a tlmočiť jeho problémy. Toto mu nemožno uprieť."

Pýtali sme sa, čo vám na ňom prekáža?

„Predovšetkým to, že je málo aktívny. Dve správy o stave republiky a jeden prejav po vymenovaní vlády, je za celé funkčné obdobie predsa len málo. Prekáža mi aj to, aké zákony podpisuje, respektíve nepodpisuje - príkladom môže byť jeho postoj ku školskému zákonu. Prekáža mi, že nie je nadstranícky, že aktívne nevstupuje do sporov na politickej scéne. Prekáža mi, že hovorí príliš všeobecne, keď sa od neho očakáva jasný postoj. Keď sa napríklad v súvislosti s registrovanými partnerstvami vyjadrí, že to treba riešiť v iných zákonoch a nie v zákone, ktorý by sa takto nazýval, tak to je čo?"

Alibizmus.

„Presne tak. Prečo napríklad jasne nepovie, že ako poslanec sa v minulosti podpísal pod návrh na úplný zákaz interrupcií, ktorý neskôr Ústavný súd zamietol? Keď je to jeho postoj, prečo sa k nemu teraz nehlási?"

Zrejme nechce stratiť voličov Smeru.

„V poriadku, mne však prekážajú nejasné, všeobecné odpovede, ktoré navonok vyznievajú ako nekonfliktné."

V čom by ste boli iná ako Gašparovič?

„Úlohou prezidenta je, aby obzvlášť v tomto období zdôrazňoval témy, ako sú dosahy finančnej krízy, diverzifikácia zdrojov energií a podobne. Pre Slovensko by mala byť prioritou aj kvalita vzdelania - naša Achillova päta, ktorá sa každý rok zväčšuje. Nemali by sme sa sústrediť len na šrotovné či podporu automobilového priemyslu."

Aj Gašparovič hovorí, že treba riešiť ekonomickú krízu a podobné veci.

„Netreba len hovoriť, ale ponúkať aj návrhy riešení a vstupovať do diskusií o týchto riešeniach. Napríklad vedu a výskum nepostavíme na nohy, ak sa nezačleníme do veľkých medzinárodných projektov a centier. Prepojením na tieto elitné centrá potiahneme naše univerzity, čím si udržíme mladých talentovaných ľudí. Dôležité je aj to, koho vymenúva prezident za profesorov, respektíve, aký kredit majú ľudia, ktorým týmto otvára priestor."

Chcete tým povedať, že Gašparovič vymenúva ľudí, ktorí si to nezaslúžia?

„Nie je dobré, keď dostanú profesúru ľudia, preukázateľne usvedčení z plagiátorstva. Považujem to za podstatnejší problém, ako sa na prvý pohľad zdá. Je to podvod, morálny úpadok."

Ste si istá, že toto sú veci, ktoré trápia ľudí na Slovensku?

„Nie je náhodou úlohou prezidenta aj vytváranie istej hodnotovej, morálnej atmosféry? O čom sú symboly, o čom je štátne vyznamenanie? Len o tom, že nejakí neznámi, nehodní ľudia si niečo zavesia na klopu? Štátne symboly by mali byť o národnej hrdosti, identite a prirodzených autoritách, ktoré určujú ducha krajiny. Michal Kováč v minulosti odmietol vymenovať do funkcie ministra Ivana Lexu. Bol dokonca taký aktívny, že padla vláda. Nechcem tým povedať, že toto bude aj moje smerovanie, len ilustrujem, že rovnaké právomoci sa dajú vykonávať rozdielnym spôsobom. Ak tu začne prevládať princíp, že víťaz berie všetko, tak je úlohou prezidenta, aby bol garantom demokracie. Rovnako musí byť ochrancom menšín a právneho štátu. Súdnictvu napríklad dôverujú len tri percentá občanov. Prečo s tým niečo nerobí prezident, ktorý má právomoc vymenovať sudcov? Aktívnejší by mal byť, aj pokiaľ ide o permanentné politické kauzy, kde by sa mal dožadovať informácií."

Myslíte nástenkový tender u ministra Janušeka?

„Áno. Kauza Janušek sa ťahá už niekoľko mesiacov, podobne kauza Tipos. Rôzne kauzy tu boli aj za minulej vlády. Pýtam sa, čo urobil pán prezident? Prezident má možnosť chodiť aj na rokovania vlády, keď je situácia vážna."

V poslednom čase tam chodí aj Gašparovič.

„Ale má päťročné funkčné obdobie. Prezident by mal byť aktívny, aj pokiaľ ide o vyvlastňovanie pozemkov alebo o ochranu druhého piliera. Rovnako by mal otvárať aj nové témy."

Napríklad?

„Napríklad, kam smeruje Slovensko. Od pádu komunizmu sa stále hľadáme, pričom by sme mali smerovať ku krajine, ktorá má štandardnú politickú scénu."

Je tu predsa ľavica, pravica, konzervatívci aj liberáli.

„KDH sa drží princípov konzervativizmu, hoci KDS mu vyčíta, že to nie je pravda. Ani Smer nie je štandardná sociálnodemokratická strana. Aj SDKÚ sa ešte len profiluje."

SDKÚ nie je štandardná strana?

„Ešte nie. Profiluje sa ako liberálno-konzervatívna, ak chcete stredopravá strana."

Viete si predstaviť, že by ste sedeli na rokovaní vlády vedľa premiéra Fica, ktorý tvrdí, že ste sa stali ministerkou vďaka kupovaniu poslancov?

„Urážanie je prejavom slabosti a ja nie som slabá. Mimochodom, k tejto téme som sa vyjadrila ešte ako sociologička - to znamená predtým, ako som vstúpila do politiky. Určite som nebola ticho."

Čo ste vtedy povedali?

„Že to, čo sa deje v parlamente, nie je v poriadku. Myslela som tým vytváranie nových politických strán, ktoré neprešli voľbami a presuny veľkého množstva poslancov z jedného klubu do druhého."

Kupovanie poslancov teda nebolo v poriadku?

„Ak sa kupovali, tak je to trestný čin, korupcia."

Ktorá sa spája s vládou, v ktorej ste sedeli aj vy.

„Tej vláde dal morálny kredit prezident, ktorý vymenoval do funkcie aj mňa, hoci to nemusel urobiť. Mohol tým poveriť iného člena vlády, ak mal podozrenie, že tá vláda nemá morálne právo pokračovať."

Nehovorme o Gašparovičovi, ale o vašej zodpovednosti. Vy ste sa stali ministerkou v podozrivej vláde.

„Hovorím o svojej zodpovednosti, ja nemám nič s kupovaním poslancov. Som prekvapená, že sa k tejto téme takto vraciate. Ste zodpovední za podobu vášho denníka, keď ste v ňom nepracovali?"

Nie, ale zaujímali sme sa o veci, ktoré sa v ňom diali pred tým, ako sme v ňom začali pracovať. Preto nás zaujíma, či ste sa pýtali Mikuláša Dzurindu, ako je možné, že dvaja poslanci HZDS začali z večera do rána podporovať jeho vládu.

„Áno, pýtala som sa ho, ako je možné, že sedem poslancov preskakovalo z klubu do klubu. Odpovedal mi rovnako ako ostatným, že celé kupovanie je nezmysel."

Vy tomu veríte?

„Ponuku ísť do vlády som dostala ako odborníčka a nestraníčka, ktorá nemala nijaké politické väzby s parlamentnými stranami. Áno, mohla som to kreslo odmietnuť, ale vstúpila som do vlády, ktorú nespochybnil ani prezident republiky."

Spochybňovala ju opozícia, poslanci, ústavní činitelia.

„Presne tak, ako spochybňujú denník SME, že ste neobjektívni. Prestanete o nich písať? Vždy sa nájde niekto, kto vás spochybňuje. Moju morálku zhodnotili občania vo voľbách, kde som dosiahla tretie najvyššie preferencie."

Čo ste si pomysleli, keď vyšlo najavo, že Gabo berie veci alternatívne?

„Neviem, o čom hovoríte."

Bývalý poslanec SDKÚ Kresánek poslal Dzurindovi škandalózny list, že je vlastne jedno, kto vyhrá v tendri na vláčiky, keďže pozadie je pre stranu rovnaké. V kauze bol namočený aj vtedajší pokladník SDKÚ Gabriel Palacka.

„Kedy to bolo?"

Pred voľbami v roku 2002.

„Snažím sa spomenúť si na všetky tie kauzy."

Nepamätáte sa na kauzu vláčiky?

„Ale áno, ale na detaily si už nespomínam."

Vy ste si s Dzurindom predtým, ako ste vstúpili do SDKÚ, nevyjasnili kauzy z minulosti?

„Bola som pri tom, keď sa zmenil systém financovania SDKÚ. Dnes sme hodnotení ako strana, ktorá zverejňuje informácie o svojich darcoch nad rámec zákona."

O pozadie káuz ako Badžgoň či vláčiky ste sa nezaujímali?

„A prečo by som to robila, keď som s nimi nemala nič spoločné?"

Keď vstupujete do nejakej strany, nechcete vedieť, ako sa správala v minulosti?

„Pre mňa bolo podstatné, že sa prijali nové pravidlá finacovania, čím sa priznala aj chyba. Za financovanie SDKÚ môžem niesť zodpovednosť až od novembra 2006, keď som sa stala jej členkou."

Znamená to, že minulosť vás nezaujíma, takže ste urobili za všetkými kauzami hrubú čiaru?

„Nie. To sú nechutné invektívy a urážlivé tvrdenia, proti ktorým sa chcem ostro ohradiť. K týmto témam som sa veľmi jasne a presne vyjadrovala aj pred vstupom do SDKÚ. Keby mi to bolo jedno, tak prijmem ponuku byť ministerkou práce už v roku 2002."

Žiadali ste od Dzurindu vysvetlenie v kauzách ako skupinka či pozadie 22-miliónového dlhu SDKÚ?

„Nie."

Prečo?

„Pretože nedostanem viac informácií, ako bolo medializované. Na minulosti nič nezmením. Každý má svoje argumenty, svoju pravdu a ja nie som sudca, ktorý to vie rozsúdiť. Dodnes neviem, čo to boli za hry, respektíve, ktoré záujmové skupiny za tým stáli. A na rovinu hovorím, že to ani nechcem vedieť, pretože ma to robí slobodnou."

Je v tejto situácii Dzurinda tým správnym lídrom, ktorý môže SDKÚ zabezpečiť víťazstvo v budúcich voľbách? Nie je aj pre spomínané kauzy ľahkým terčom pre Fica?

„Povedzte mi, ktorá strana nie je spojená s kauzami?"

Hovorme o lídroch.

„Neviem, či si môžete dovoliť tvrdenie, že náš líder je priamo spojený s nejakými kauzami."

Dzurinda bol jedným z aktérov kauzy skupinka.

„Je pravda, že on to pustil na verejnosť."

Aj za nevyjasnený 22-miliónový dlh SDKÚ je v konečnom dôsledku zodpovedný predseda.

„Keď to takto analyzujete, potom sú aj dnes za všetky kauzy zodpovední lídri koaličných strán."

V politickom zmysle áno.

„(Úsmev). Vedela som presne, na čo sa budete pýtať, že to nebude rozhovor o prezidentovaní."

Pýtali sme sa aj na vaše predstavy o fungovaní hlavy štátu.

„Iste. Urobili sme si povinné cvičenie, ale nech sa páči."

Otázka znela, či SDKÚ neškodia kauzy z minulosti.

„Ale áno. Určite to nie je silný tromf v rukáve, keď sa v pravidelných intervaloch vytiahne niečo z minulosti. V takejto situácii sa robí politika len veľmi ťažko. Ale naozaj si myslíte, že v politike si nemožno udržať morálny kredit a čistý štít? Prvý raz v živote uvažujem nad tým, či by som vôbec mala po vašich otázkach zostať v politike. Nechcete sa ma spýtať, či nie som zodpovedná aj za druhú svetovú vojnu?"

Aj kandidáta HZDS Milana Melníka sme sa pýtali na mečiarovskú privatizáciu či vilu Elektra, ktoré sa ho priamo netýkajú. Prečo s tým máte problém vy?

„Nemám s tým problém, pýtajte sa. Vnímam realitu politiky a prekáža mi, že má takýto imidž. Rezolútne však odmietam zodpovednosť za všetky kauzy z minulosti. Nebola som vtedy v politike ani som neprijala ponuky, ktoré som vtedy dostala, pretože na môj vkus to bolo príliš nečisté."

V prípade, že sa nestanete prezidentkou, ale dosiahnete dobrý výsledok, budete kandidovať za predsedníčku SDKÚ?

„Je pravda, že Mikuláš Dzurinda je v prieskumoch medzi najmenej dôveryhodnými politikmi. Určite je to aj v dôsledku spomínaných káuz, o ktorých by som aj ja chcela vedieť pravdu. Sú to jednoznačne čierne body SDKÚ, ktoré sa odrážajú aj v jej preferenciách. Minulosť, ktorú si SDKÚ nesie so sebou, aj pochybnosti, ktoré sú s ňou spájané, sú problém. Rozhodnutie, do akej miery by to vyriešila zmena vo vedení strany, však nie je na mne."

Máte ambíciu kandidovať za predsedu strany?

„Ešte neboli ani prezidentské voľby a už ma tlačíte do ďalších ambícií."

Keď vás niekto navrhne, budete kandidovať?

„To je iná otázka. Keď ma niekto podobne ako v prípade prezidentskej kandidatúry navrhne aj na predsednícky post v strane, budem to zvažovať. Ale nechcem teraz špekulovať, keďže si nepripúšťam, že v prezidentských voľbách nebudem úspešná. "

Takže nevylučujete kandidatúru na post lídra SDKÚ?

„Nie."

Prečo sa v prezidentskej kampani neukazujete s Dzurindom, ale ani s lídrami KDH a SMK?

„Prezidentské voľby nie sú voľbami politických strán. Sú to voľby o tom, akým spôsobom je konkrétny človek pripravený vykonávať prezidentské kompetencie. Ja sa uchádzam o priazeň voličov ako Iveta Radičová. So svojimi vedomosťami, skúsenosťami a minulosťou, ktorá nie je spojená so životom jednotlivých politických strán."

Navonok to vyzerá, ako by ste sa od nich chceli - možno aj pre kauzy z minulosti, ako je kupovanie poslancov - dištancovať.

„Je pravda, že nechcem byť spájaná s nijakými kauzami. Áno, ja mám svoju minulosť, kandidujem ako osoba. To však neznamená, že sa dištancujem od podpory týchto strán. Treba totiž vidieť aj to, že SDKÚ, KDH a SMK dostali túto krajinu do EÚ a NATO, urobili dôležité reformy. Tá podpora má jednoducho inú podobu. Ľudia z týchto strán a OKS ma podporujú vo všetkých aktivitách v regiónoch. Práve dnes (vo štvrtok - pozn. red.) boli so mnou na výjazde na Kysuciach celé regionálne štruktúry KDH vrátane poslancov."

Podporia vás v kampani aj lídri SDKÚ, KDH a SMK?

„Dnes som mala byť na výjazde s pánom Dzurindom, no pre nečakané povinnosti to musel zrušiť. Pál Csáky má ísť so mnou na východné Slovensko, do kampane by sa mal zapojiť aj Pavol Hrušovský."

Biskup Baláž vás najprv kritizoval za výrok, že „morálka je dohodou spoločnosti". Narážal tým na vaše postoje k interrupciám. Potom ste sa stretli a všetko vyzerá v poriadku. Čím ste ho presvedčili?

„Išlo o nedorozumenie, myslela som to inak. To, čo je morálne pre moslimov, napríklad mnohoženstvo, nie je prijateľné pre kresťanov. To znamená, že ak sa jedna šestina ľudstva hlási ku katolíkom a má isté princípy morálky, ale rovnaká jedna šestina sa hlási k moslimom, ktorí majú svoje predstavy o morálke, musíme to rešpektovať a tolerovať. Toto bol môj kontext. Po tej kázni sme spolu hovorili niekoľko hodín, pričom sme si vyjasnili, že základom je zodpovednosť a osobná sloboda rozhodovania, ktoré sa nedajú vnútiť zvonka. To znamená, že ide o vec hlbokého vnútorného presvedčenia."

Znamená to, že už nemá výhrady ani k vášmu postoju k interrupciám?

„Stále platí, že katolícka cirkev odmieta potraty. Ale kto ich prosím vás chce? Nikto na svete. Nech mi nikto nevkladá do úst, že reprezentujem kultúru smrti. Je to lož, žiadam všetkých, aby sa takto nikdy nevyjadrovali o nijakej žene v tejto krajine.

Trvám však na tom, že absolútny zákaz interrupcií nič nerieši. Toto je zhoda, ku ktorej sme dospeli. Život je najvzácnejšia vec na svete, takže treba urobiť všetko pre to, aby sme ho zachránili. Nemôžete to však vnútiť zvonka - nijaký zákon to nezariadi, pokiaľ to prirodzene nenosíte v sebe."

Považujete to, že ste žena, v prezidentskej kampani za hendikep?

„Možno áno. Ale treba to skúsiť, nebudem sa vyhovárať na pohlavie. Povzbudila ma Angela Merkelová a úspechy, ktoré dosahuje."

Ak by ste neuspeli v prvom kole volieb, komu by ste dali hlas v druhom kole?

„Ak by postúpil do druhého kola, tak asi Ferkovi Mikloškovi. Ale najskôr by mi musel sľúbiť, že nebudú vymýšľať také veci, ako je volebné právo pre rodičov za počet detí, ktoré majú."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
Momentka zo zápasu Ferencváros Budapešť - Tatran Prešov.

Stovka fanúšikov Prešova sa postarala o búrlivú atmosféru aj v Budapešti.


SITA
Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu