BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Prekvapením tohtoročných parlamentných volieb je podľa sociológa Vladimíra Krivého výrazný prepad ĽS-HZDS, vyššia podpora voličov stranám SNS a SDKÚ-DS oproti predvolebným preferenciám. Prekvapil ho aj počet hlasov pre stranu Smer-SD, očakával totiž, že Smer získa menej hlasov ako predpovedali prieskumy. Kým vo voľbách v roku 2002 získal 387-tisíc hlasov, tento rok to bolo 671-tisíc. K vyše 29-percentnému zisku hlasov pomohli víťaznej strane nielen prvovoliči, ale najmä politický vývoj na Slovensku, kde Smer-SD predstavoval protipól doterajšej vláde, ktorý občanov oslovil, myslí si Krivý. "Priťahoval aktivitou, razanciou, na slovenské pomery aj nezmieriteľnosťou." K úspechu prispeli aj prieskumy, ktoré dávali pôvodným prívržencom Smeru, ako aj "prebehlíkom a konvertitom" signály, že prechádzajú k silnej strane. "A mocný prúd z radov prívržencov ĽS-HZDS prechádzal dokonca od voličsky najúspešnejšej strany k novej najúspešnejšej strane," skonštatoval Krivý.
Vyšší zisk hlasov pre SDKÚ-DS Krivý pripisuje zjednoteniu voličov, ktorí očakávané víťazstvo Smeru vnímali ako hrozbu. "SDKÚ predstavovalo druhý pól základného politického konfliktu a to nakoniec mnohých pritiahlo na obranu,“ zhodnotil. Podľa neho skupina ľudí, ktorí vnímajú zlepšenie svojej situácie a smerovanie krajiny vidia pozitívne, bola pred týmito voľbami už citeľne väčšia než pred voľbami predchádzajúcimi.
Krivý pripisuje prepad ĽS-HZDS klesajúcej schopnosti Vladimíra Mečiara komunikovať so svojimi prívržencami, ktorých viac oslovil Robert Fico. "Robert Fico a jeho Smer mali výhody kvôli konfigurácii konfliktu, ale sám ich ešte posilnil razantnosťou a väčším ťahom na cieľ. V tomto výdatne dopomohol ĽS-HZDS k ťažkým voličským stratám," uviedol Krivý. Ako dodal ĽS-HZDS však paradoxne práve po volebnom debakli môže dostať zaujímavé politické ponuky zľava i sprava a tak jeho politický úspech na najbližšiu „sezónu“ nie je vylúčený.
Voličov SNS motivovalo štvorročné mimoparlamentné obdobie strany, počas ktorého sa znovu zjednotila, myslí si Krivý. Stúpencov SNS podľa Krivého mobilizoval Ján Slota so svojím hrubým slovníkom a osvedčenými rečami o Slovákoch a ich nepriateľoch. "Niekedy vhodne zvolené nevhodné slová môžu byť výraznejšie i účinnejšie ako niekoľkohodinové klasické presviedčania," uviedol a dodal, že pomerne veľká časť verejnosti na Slovensku na podobné signály reaguje.
Krivý považuje predvolebnú kampaň na Slovensku v porovnaní s kampaňami v Maďarsku a v Česku za slušnú. Môže za to podľa neho tlmená kritika niektorých strán, ktoré si nechceli poškodiť prípadné koaličné šance, ako aj to, že stranu Smer-SD bolo možné konfrontovať obmedzene, keďže ešte nevládla. "Treba oceniť voličskú účasť, v iných krajinách bola dosiahnutá síce vyššia účasť, ale mobilizácia prívržencov bola vyvolaná nečistou negatívnou kampaň," dodal Krivý.