BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Zisk SDKÚ v sobotňajších parlamentných voľbách je vysoko nad očakávania. Uviedol to pre agentúru SITA politológ Rastislav Tóth. Výsledok tejto strany je neprimeraný postojom verejnosti pred voľbami. Tóth si myslí, že na tento výsledok mali vplyv posledné dni pred voľbami, keď SDKÚ začalo robiť pomerne silnú kampaň hlavne cez elektronické médiá. Keďže neponúkli nič prekvapujúce, Tóth si myslí, že voliči zareagovali hlavne na akýsi strach z toho, že by sa doterajší systém mal zrútiť či zastaviť vývoj.
Pod neúspech ĽS-HZDS sa podľa Tótha podpísalo to, že ľudia nevedeli či sú opozičná strana alebo sekundárna vládnuca strana. "Ľudia nevedeli komu svojím hlasom pomáhajú a časť ľudí, ktorí by volili ĽS-HZDS, rovno volilo SDKÚ," myslí si Tóth. Táto strana zaznamenáva pri voľbách permanentný pokles hlasov a blíži sa k piatim percentám. Ak chcú byť parlamentnou stranou aj po ďalších voľbách, musia urobiť nejakú ráznu zmenu a vyvodiť konzekvencie, vyhlásil.
Kresťanskí demokrati podľa neho tiež doplatili po odchode z vlády na to, že deklarovali obojakosť. "Po odchode z koalície chceli aj podporovať vládu, aj byť proti nej, a to sa nedá," zdôraznil. KDH si nenašlo parketu a nevyužilo potenciál, ktorý mal v sebe odchod z vlády, dodal.
Pomerne vysoký náskok Smeru-SD je spôsobený podľa Tótha tým, že ide o jedinú akceptovateľnú stranu, ktorá sa hlási k ľavici. Ak by mali konkurenta, tak by sa museli o voliča podeliť. Zisk SMK pokladá Tóth za štandardný, ale je mu ľúto, že táto strana rezignovala na stranu celoplošného typu. Pod úspešný výsledok SNS sa podpísalo zlúčenie národných strán a to, že "bývalí náčelníci, ktorí proti sebe bojovali, už nestoja proti sebe." Neúspech KSS pri nízkej účasti voličov pokladá politológ za prekvapujúci. K neúspechu Slobodného fóra prispela aj nekonzistentná ponuka kandidátov, ktorá nedávala záruku zreteľnej politiky a súdržnosti. Aj táto strana lavírovala medzi tým, že je opozičná strana a podporou vlády. "Stratili na nezreteľnosti a nedôslednosti prezentácie," zdôraznil ďalej Tóth.
Politológ si myslí, že podoba budúcej vlády bude silne závisieť od vyjednávačov a od predvolebných dohôd. Ak sú tieto dohody medzi trojicou pravicových strán a ĽS-HZDS dostatočne široké, tak Smer-SD nemá šancu, podčiarkol. Táto štvorica vyjednávala už dávno pred voľbami, ale kam siahajú dohody sa ukáže až teraz. Pripustil, že KDH a ĽS-HZDS sú neistými členmi pre pravicovú koalíciu a môže sa udiať všeličo. "Menší budú hľadať, ako sa zbaviť toho väčšieho," doplnil.